Radosť v rodine - 2004

   

Literárna a výtvarná súťaž - 10. výročie Medzinárodného roku rodiny

 

Hnutie kresťanských rodín na Slovensku (HKR) v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom v Bratislave a s partnerskými mimovládnymi organizáciami pripravilo projekt RADOSŤ V RODINE - 2004, ktorým chce prispieť k pro-rodinnej klíme v našej spoločnosti. Dôležitou súčasťou projektu je literárna a výtvarná súťaž žiakov ZŠ a študentov gymnázií.

 

Organizátori

- Hnutie kresťanských rodín na Slovensku (HKR) - dobrovoľná nezisková organizácia, cieľom ktorej je preventívne pôsobenie a stabilita rodiny ( www.hkr.host.sk)
- Hnutie kresťanských spoločenstiev detí - eRko - neziskové občianske združenie, cieľom ktorého je pomáhať pri formovaní detí na zrelé osobnosti schopné prispievať k rozvoju spoločnosti (www.erko.sk)
- Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže - cieľom združenia je napomáhať formácii mladého človeka v zrelú osobnosť s uceleným pohľadom na život (www.zksm.sk) 
- Slovenská spoločnosť pre rodinu a zodpovedné rodičovstvo - občianske združenie: podpora hodnôt rodiny vo verejnom živote prostredníctvom odbornej práce členov; sieť spolupráce s 25 asociovanými pro-rodinne orientovanými organizáciami (www.family.sk)
- Metodicko-pedagogické centrum Bratislava (www.mctba.sk)


Motívy:

- rok 2004 - 10. výročie Medzinárodného roku rodiny (MRR+10), vyhlásený Generálnym tajomníkom OSN Kofi Annanom 4.12.2003 (rezolúcia VZ OSN č. 56/113)
- 1. máj - vstup Slovenska do Európskej únie
- naša odpoveď na šíriace sa negatívne postoje a pocit frustrácie v spoločnosti

 

Cieľ projektu:

- prispieť konkrétnymi pozitívnymi postojmi zo života detí, mládeže a ich rodín k zdravému sebavedomiu slovenskej rodiny na prahu vstupu do EÚ
- posilniť pozíciu a prestíž rodiny a rodičovstva v spoločnosti
- upevniť povedomie detí a mládeže o rodine ako optimálnom prostredí pre ich výchovu a rast ("otec a mama - to najlepšie pre mňa")
- šíriť radosť vo verejnosti
 

Metóda realizácie:

- pohľad detí a mládeže na svoju vlastnú rodinu prostredníctvom literárnej a výtvarnej tvorby a interview žiakov a študentov všetkých typov základných škôl a gymnázií z celého Slovenska

 

Cieľová skupina:

v užšom zmysle:   1. žiaci ZŠ a študenti 8-ročných a 4-ročných gymnázií
                             2. učitelia Slovenského jazyka a Výtvarnej výchovy
                             3. rodičia a súrodenci participujúcich žiakov/študentov
v širšom zmysle: domáca verejnosť (prostredníctvom prezentácie výsledkov projektu), perspektívne aj          zahraničná verejnosť

 

Popis realizácie projektu na škole

  • deti majú vyjadriť predstavu o svojej rodine a rodinnom živote prostredníctvom literárnej a výtvarnej tvorby a interview. Odporúčame, aby pedagóg ešte pred vlastnou tvorbou prác povzbudil deti k dialógu doma so svojimi rodičmi a súrodencami nad danou témou. Tento dialóg b rodine by sa mohol uskutočniť aj v priebehu a aj po vlastnej realizácii práce dieťaťa.
  • kľúčovými pojmami témy sú radosť a rodina, ktoré sú spracované zo špecifického pohľadu dieťaťa. Práce mimo tohto tematického rámca nebudú predmetom vyhodnotenia.
  • deti vyjadrujú svoj pohľad na dôvody a zdroje ich radosti vo svojej rodine. Môže to byť buď zachytením dôležitého okamžiku, významnej udalosti v rodine alebo všeobecným popisom života v ich rodine. V prípade potreby deťom nižších tried ZŠ možno tému viac priblížiť príkladom konkrétnych potenciálnych, radostných situácií alebo udalostí v rodine.
  • pri výtvarnom spracovaní môže byť použitá ľubovoľná technika; formát A4
  • v prípade literárneho spracovania žiaci môžu použiť buď prózu (jednoduché rozprávanie, popis, úvaha...) alebo poéziu. Práce musia byť napísané dieťaťom vlastnoručne a v rozsahu maximálne dve strany formátu A4. Práce písať na čistý, nelinajkový hárok papiera A4 (výnimku môžu tvoriť iba práce žiakov I. stupňa ZŠ)
  • interview študenta so všetkými členmi svojej rodiny, vrátane vyjadrenia vlastného názoru daného študenta k danej téme(v zmysle predchádzajúcich bodov). Interview môže byť určené pre jeden z troch druhov výstupov: - printové médium - maximálny rozsah 2 nelinajkové strany formátu A4
                                 - audiokazeta (možno využiť technickú pomoc dospelej osoby)
                                 - videokazeta (možno využiť technickú pomoc dospelej osoby)
 

Kategórie súťaží:

kategória 1: 1. a 2. trieda ZŠ. 
Text literárnych prác žiakov 1. kategórie môže byť stručný, heslovitý, vypracovaný s pomocou dospelej osoby (učiteľa alebo rodiča). Takýto text možno doplniť výtvarným prejavom, a opačne, obrázok môže byť doplnený textom (napr. obrázok s popisom osôb, vecí...). Kombinácia textového a grafického prejavu je akceptovateľná iba v prípade žiakov 1. kategórie.
kategória 2: žiaci 3. a 4. triedy ZŠ
kategória 3: žiaci 5. a 6. triedy ZŠ + študenti primy a sekundy 8-ročného gymnázia
kategória 4: žiaci 7. až 9. triedy ZŠ + študenti tercie až kvinty 8-ročného gymnázi
kategória 5:    5a: literárna - iba pre študentov sexty až oktávy 8- roč. gymnázia a študentov 4-roč. gymnázia
                       5b: audio                                        _ II _     
                       5c: video                                         _ II _

 

Úroveň súťaže:

  • školské kolá
  • celoslovenské kolo (otvorená aj možnosť uskutočnenia krajských kôl)
 

Vyhodnotenie súťaží:

Vyhodnotenie prác v jednotlivých kategóriách uskutočnia tímy odborníkov v predmetných oblastiach. Hoci téma je rovnaká, priebeh a vyhodnotenie vlastnej literárnej, výtvarnej tvorby a prác s interview je navzájom nezávislé (až na uvedený prípad v 1. kategórii). To znamená, že žiaci (1. - 4. kategória) sa môžu zúčastniť tak výtvarnej ako ak literárnej súťaže a rovnako môžu byť ocenení v oboch súťažiach.

Žiaci najlepších prác získajú: 
- zaujímavé ceny
- týždňový letný tábor vo Vysokých Tatrách (termín 24.-31.07.2004) spolu so svojou rodinou a inými rodinami ocenených žiakov. V závislosti od disponobilných prostriedkov organizátor garantuje v úplnosti uhradiť všetky pobytové náklady minimálne ocenenému žiakovi z rodiny. Program letného tábora zabezpečí hlavný organizátor (HKR), ktorý má s rodinnými tábormi dlhoročné skúsenosti.

 

Podmienky súťaže:


Žiaci a študenti realizujú svoje práce v mesiaci marec 2004.
Do celoslovenského/krajského kola postupujú iba najlepšie práce školského kola v jednotlivých kategóriách (jedna práca/jedna kategória).
V prípade, ak sa súťaž v 5. kategórii na škole neuskutoční alebo nevyhodnotí, študenti gymnázií môžu svoje práce zaslať individuálne priamo organizátorovi súťaže.
Výtvarné i literárne práce prosíme neprekladať a nerolovať.
Práce zasielať na adresu: Ústredie HKR, Teplická 2, 831 02 Bratislava - do 2. apríla 2004.
Každá literárna a výtvarná súťažná práca musí byť na rube čitateľne označená nasledujúcimu údajmi:
- meno a priezvisko autora
- dátum narodenia + počet súrodencov
- trieda/ročník
- adresa školy
- súťažná kategória

Práce kategórie 5b a 5c musia uvedené údaje obsahovať na osobitnom priloženom lístku. 
Zaslané práce sa nevracajú. Vyhlasujúce organizácie si vyhradzujú právo práce vystavovať a publikovať s rešpektovaním pravidiel autorského zákona.

 

Výstupy projektu:

Najlepšie výtvarné a literárne práce budú:

  • prezentované na putovnej výstave vo vybraných participujúcich školách a mestách Slovenska (jeseň 2004 až jar 2005), perspektívne aj v zahraničí
  • priebežne publikované v časopisoch Rebrík (deti) a Rodinné spoločenstvo (rodiny) a Lekno (mládež) - v druhej polovici r. 2004 a r. 2005
  • publikované v reprezentačnej knižnej publikácii, obsahom ktorej budú najlepšie výtvarné a literárne práce. Tento druh výstupu i jeho náklad je závislý od rozsahu získaných grantových prostriedkov na projekt. Zámerom organizátorov je obdariť touto publikáciou všetky školy participujúce na projekte
  • organizátori ponúknu najlepšie práce kategórii 5b a 5c verejnoprávnym a komerčným rozhlasovým a televíznym médiám do publicistickej relácie.
 

Časový plán projektu:

marec 2004 priebeh súťaže v škole/rodine a vyhodnotenie prác v školskom kole
2. apríl 2004 uzávierka zaslania prác hlavnému organizátorovi
apríl 2004 hodnotenie prác v jednotlivých kategóriách
začiatok mája 2004 zverejnenie výsledkov školám a v médiách
15. máj 2004 slávnostné vyhlásenie výsledkov (Primaciálny palác, Bratislava)
24. - 31. júl 2004 letný tábor vo Vysokých Tatrách pre rodiny vyhodnotených žiakov/študentov
august 2004 - jún 2005 putovná výstava a diskusné stretnutia žiakov, rodičov a učiteľov
august 2004 - december 2006 priebežné publikovanie prác (Rebrík, Rodinné spoločenstvo, Lekno)
perspektívne zopakovanie projektu v rovnakom vecnom a formálnom rámci (MRR+15)

 

Info:

  • e-mail adresa: hkr@pobox.sk (preferovaný kontakt) 

  • fax: 02/444 61 896

  • klasická pošta: Ústredie HKR, Teplická 2, 831 02 Bratislava

 

NÁBOŽENSKÁ
VÝCHOVA
aktuality dokumenty metodiky námety INFOVEK.SK
kontakt odkazy osobnosti projekty

paticka
© Terézia Žigová
Posledná zmena: 04.10.2004